Vi söker en Data Platform Engineer/Architect till vårt team
Climber är ett europeiskt konsultbolag inom Data Analytics med ca 100 medarbetare fördelade på sex kontor i Stockholm, Malmö, London, Köpenhamn, Helsingfors och Hengelo. Tjänsten utgår från Stockholm eller Malmö.
Om jobbet
Är du en passionerad data engineer som vill ta steget till att bli en ledande arkitekt? Eller är du en erfaren arkitekt som älskar att koda och bygga lösningar från grunden? Hos Climber får du chansen att kombinera båda världar! Vi söker en driven och engagerad person som vill vara med och forma vårt dataplattforms-erbjudande och bidra till att utveckla vårt team.
I den här rollen får du möjlighet att:
- Leda och bygga: Vara med och bygga upp Climbers kompetens inom dataplattformsområdet.
- Arkitektur och design: Skapa och rita upp lösningar och arkitekturer, med fokus på datamodellering.
- Hands-on-kodning: Kavla upp ärmarna och arbeta praktiskt med att implementera och utveckla lösningar.
- Dela kunskap: Hålla utbildningar och stötta kollegor och kunder i deras utveckling.
- Kommunikation: Arbeta med kundkommunikation och delta i presales-aktiviteter.
Vem är du?
Vi söker dig som:
- Är en utåtriktad, kreativ och nyfiken problemlösare.
- Älskar att stå framför en whiteboard och rita upp lösningar.
- Går igång på datamodellering och är inte rädd för att koda.
- Är bra på att kommunicera och förklara komplexa saker på ett enkelt sätt.
- Trivs med att dela med sig av sin kunskap och stötta andra.
- Har erfarenhet av kundkommunikation och presales.
Tekniska färdigheter
Djupa kunskaper inom Snowflake och dbt är ett grundkrav för denna roll, då de är centrala i vårt dataplattformsarbete.
Utöver det ser vi gärna att du har erfarenhet av:
- Python, SQL
- Cloud erfarenhet – gärna certifiering
- Azure – minst fundamentals
- Databricks
- Datamodellering
- DevOps, GitHub eller liknande
Du behöver inte kunna allt från start – det viktiga är att du är nyfiken, villig att lära och växa tillsammans med oss!
Varför Climber?
- Du får vara med och bygga upp något från grunden och sätta din prägel på vårt tänk kring dataplattform
- Du får möjlighet att kombinera hands-on-kodning med arkitektur och presales
- Vi erbjuder en stimulerande arbetsmiljö där du får möjlighet att utvecklas både tekniskt och personligt
- Du kommer att arbeta i ett team av kompetenta och engagerade kollegor
VAD VÄNTAR DIG?
Climber är en fartfylld och flexibel arbetsplats med högt i tak där du enkelt kombinerar liv och arbetsliv. Kollegorna består av ett aktivt gäng som trivs med varandra och gärna gör saker tillsammans. Hos Climber varvas fredagsfrukostar och AWs med månadsmöten och kvartalsvisa utbildningsdagar. En av årets höjdpunkter är Company Meeting, där alla kollegor samlas för en gemensam kickoff någonstans i Europa.
Sök jobbet!
Låter det här som du? Maila ditt CV och ett kort personligt brev till jobb@climber.se. Vill du veta mer är du varmt välkommen att kontakta Eva Chrona eller Ulrika Da Silva. Vi ser fram emot din ansökan!
Eva Chrona
CEO Climber Group
eva.chrona@climber.se
+46 70 960 03 54
Ulrika Da Silva
Consultant & Enablement Manager
ulrika.da.silva@climber.se
+46 70 545 27 79